A következő edzés jó alternatíva lehet olyan sportolóknál, akik repetitív módon, néhány másodperces intenzív mozgást kell, hogy végezzenek a sportágukban.
Az alábbi sportágakra alapvetően jellemző, a rövid ideig tartó nagy sebességgel végzett mozgások gyakori ismétlése.
A teljesség igénye nélkül:
- Kosárlabda
- Kézilabda
- Labdarúgás
- Atlétika ugró, ügyességi és dobó számai
- Rögbi
- Amerikai futball
- Fallabda
Ezekben a sportágakban a sportági eredményesség egyik fontos kritériuma, hogy milyen gyakran és milyen intenzitással képes a sportoló a helyzetnek megfelelő, adekvát sportmozgást végrehajtani. Az atlétika kivételével a „játék alapú” sportmozgásokban a játékhelyzettől függően változhat ezen ismétlések gyakorisága, azonban a kondicionális képessége közül a legfontosabbak közé sorolhatóak. Ennek a fejlesztésére szeretnék bemutatni egy edzésmódszert. Ennek alapvető jellemzője, hogy az választható gyakorlatok tárháza szinte végtelen. Alapvető edzéscél a következő:
- Maximálishoz közeli sebesség, intenzitás
- Minél hosszabb ideig tartó aerob környezet
- A relatív pihenő hossza, viszonylag hosszú
- Az integrált edzéshatás fokozása érdekében tartalmazhat specifikus technikai elemeket, sprinteket, vagy agilitást fejlesztő gyakorlatokat.
Az alábbi mintában a saját edzésem látható, amelyben nincsenek specifikus sportági elemek, azonban a terhelés felépítése, a pihenő, a választott gyakorlatok intenzitása megfelel a fent felsorolt elveknek. Innen kiindulva, csak az edzőn múlik, milyen gyakorlatokkal éri el a célt?
Gyakorlatok intenzitása.
A power clean esetében az 1RM 40%-a volt az ellenállás. A KB swing és a medicin labda esetén az a súly, amelyet a sportoló nagy sebességgel, de optimális ellenállás mellett tud mozgatni. Ha valakinek van lehetősége gyorsulást mérni a KB swingnél és a medicin labda földhöz csapásnál, akkor olyan súlyt válasszon, amit a sportoló 0,7-1.3 m/s2 közötti sebességgel tud mozgatni.
Terhelés/pihenés aránya.
- Gyakorlat: 6x power clean. 15” volt a 6 ismétlés elvégzésére, utána 30” passzív pihenő
- Gyakorlat: 6x KB swing. 15” munka, 30” passzív pihenő
- Gyakorlat: 6x Medicin labda földhöz csapás. 15” munka, 30” passzív pihenő
Tapasztalat: A 15” munkaterjedelem alapvetően sok volt. Átlagosan 8-10” alatt véget ért a 6-6 ismétlés. De a későbbi progressziós terv miatt a 15” nem fog változni, mert a tervezett nagyobb ismétlésszám (8-8) végrehajtásához valószínűleg szükség lesz 15 másodpercre.
Az edzés terjedelme:
A három gyakorlatot köredzés jelleggel ismételtem egymás után. A cleannel kezdtem, majd 30” után következett a KB swing, majd újabb 30’ után, a medicin labda gyakorlat. Ezt a három gyakorlatot 45 percig ismétltem a korábban leírt formában.
Az edzés energia nyerési formája és HR zónák:
- HR max 50-74%: 0:00:0
- HR max 74-81%: 0:04:08
- HR max 81-88%: 0:17:10
- HR max 89.93%: 0:20:07
- HR max 94-100%: 0:03:34
Ez alapján kalkulálható, hogy az edzés energiazónái megközelítően ilyen arányban oszlottak meg:
- Anaerob laktacid: *
- Anaerob alaktacid: ****
- Aerob glikolízis: **
RPE alapon értékelve (1-10 között) az edzés terhelése: 7
Edzés jellemzése:
- A 15” követő 30” célja az volt, hogy elegendő időt adjon a foszfát raktárak optimális újratöltődésére. Illetve a keringést ért stresszhatás kompenzálásra.
- A rövid terhelési szakasz alatt nem a magas pulzuszóna elérése colt a cél (HR max 5. zóna), hanem pontosan az aerob funkciók minél hosszabb ideig történő fenntartása. Így lehetőséget teremtve arra a fiziológiás környezetre, amely ideális az anaerob alaktacid jellegű munkavégzésre.
- Jól kivehető az a pont, ameddig a szervezet steady state állapotban (optimális egyensúlyi állapotban) tudott teljesíteni. Az 1. pontig a szívfrekvencia terhelés alatt a 3. vagy 4. zóna szintjéig emelkedett csak, és a 30” alatti megnyugvás során mindig a 2. vagy 3. zónáig süllyedt vissza. Az 1. pont után gyakran elérte az 5. zóna alsó határát, és a megnyugvás során a csak a 3. és gyakran a 4. zóna felső határát érte csak el.
- A 2. ponttól jellemző, hogy szinte minden terhelési szakasz után (különösen a clean) eléri az 5. zóna határát a pulzus. Amelyben hosszabb ideig benne is marad.
- Ezek a fiziológiás reakciók mutatják azt, hogy ezen az edzésen belül milyen további változókat kell beépíteni.
Távlati edzés célok:
- Az 1. pontig jellemző optimális alaktacid zónát hosszabb ideig kitolni. Ez biztosít lehetőséget arra, hogy a Kreatin és az ATP reszintézise még hatékonyabb legyen.
- A HR max 5, zóna teljes kiiktatása ebből a típusú edzésből. Ugyanis a savas közeg gátolja a „sprintek” végrehajtásához szükséges Kreatin és ATP termelődését.