Papp Károly
A komplex képesség fejlesztés alapja az, hogy egyszerre több részképességnek kell megjelennie egy edzés egységen belül. Ezeket pedig olyan szinkronban kell fejleszteni, ami biztosítja azt, hogy a képességek közötti egyensúly nem borul fel. Figyelembe kell venni, hogy egy részképesség megváltoztatása hatással van a többire is. Ha fejlődik a technikai szint, akkor egyre kisebb területen képesek a futballisták hatékonyan játszani. A csökkenő terület és a növekvő játéktempó pedig egy új kihívást teremt az erőnléti edzőknek. Hasonló következményekkel jár az erő, vagy a gyorsaság szintjének változása is. Vagy akár a helyzetfelismerő és megoldó képesség javulása. Ebből kifolyólag a játék alapú kondicionálás felügyelete nagyobb figyelmet igényel az edzőtől. Míg a remélt haszon is jóval nagyobb, mint az izolált edzésmetódusnál, addig a befektetett energia is jóval nagyobb kell, hogy legyen, mint egy futó edzésnél. A fejlődés megköveteli a módszerek követelmény arányos adekvát alkalmazását.
Ezen elvek alapján a játékok alkalmasak a nagy intenzitással végzett állóképességi edzésre, valamint a létszám és a terület növelésével, alacsonyabb intenzitású állóképességi módszerek elvégzésére is.
A játék terhelés mértékét befolyásoló tényezők
- terület mérete
- a játékosok létszáma
- a terhelési idő
- a restitúciós idő terjedelme és intenzitása
- a taktikai feladatok
- a játékosok technikai felkészültsége
- környezeti feltételek
- konkurens edzéshatás
- a pillanatnyi fittségi szint
Ezen összetevők mindegyike meghatározza, azt az intenzitást, ami a gyakorlatok terhelését adják. Ezek bármelyikének megváltoztatása hatással van a komplett edzés feladatra. Jellemzően két nagy csoportra lehet ezeket a szempontokat osztani.
…..folyt köv….