Az edzés, mint a stressz oldás módszere. Hogyan csökkentsd a benned összegyűlt feszültséget?

Papp Károly

A mindennapi életben a munkahely, a család és a külső környezet hatására jelentősen megnőtt a szervezetet ért stressz mértéke. A mindennapi „taposó malom”, olyan intenzíven pörög, hogy nem ad lehetőséget a testi lelki ellazulásra. Az ingerek, még akkor is stimulálják a szervezetet, amikor a pihenési fázisban vagyunk. Ez nem csak, mint egyszerű feszültség forrás jelentkezik, hanem akut esetben fizikai jeleket is kiválthat.

Az alvási problémák szinte mindennapos kísérő jelenségei ennek a problémának. De ismert a stressz hormon túltermelődés által okozott anyagcsere probléma is. Ebben az esetben a szervezet inzulin szabályozó rendszerének a működése megváltozik és fokozott éhségérzet alakul ki, aminek csillapítására növekszik a cukrok bevitele. Magyarán az édességgel próbáljuk meg elnyomni a stressz hatását. Persze ez nem ilyen egyszerű. Ez csak az láncreakció utolsó eleme. Ennek hatása ha hosszabb ideig megmarad, akkor túlsúllyal, illetve anyagcsere problémákkal is kell számolnunk.

Hiszek a holisztikus edzői szemléletben. Nem elégszem meg azzal, hogy minden problémát gyógyszerek segítségével oldjunk meg. Arra törekszem, hogy a probléma kiváltó okát szüntessem meg. Itt magát a stresszt szinte lehetetlen megszüntetni (illetve lehet, de ehhez komoly életmód váltás kell), azonban létezik edzésmódszer, amely minimalizálja a stressz fiziológiai és mentális hatásait.

Mivel a stressz a mindennapjaink szerves része lett, gyakran előfordul, hogy csak későn kezdü el reagálni a problémára. A mozgás egy speciális fajtája jó eszköz lehet ennek a hatásnak a csökkentésére. Ez leginkább egy teljes „elcsöndesüléshez”, „magunkba forduláshoz” hasonlít. Egyfajta testi-lelki meditáció. De mindez összekapcsolva a mozgással. Nagyon sokan hallgatnak zenét edzés közben. Majdnem ilyen sokan használják rendszeresen a telefonjukat, amikor mozognak. Az élsportolók esetében a társak és az edző által is emelkedhet a stressz mértéke. Alapvetően nagyon sok olyan sportág van, ahol a stressz a sport alapvető velejárója.

 

 

Az első lépés, hogy ezeket az ingereket minimalizáljuk. Néhány praktikus tanács:

  • Ne hallgass zenét! Edzés közben ne használj telefont!
  • Maradj egyedül! Ne legyen körülötted társaság!
  • A legjobb egy teljesen ingerszegény környezetben edzeni. Vagy erdőben, vízparton, vagy egy fehérre meszelt falú teremben.

Ez az erős környezetváltás, a külső ingerek elzárása már sok esetben belső feszültséget generálhat. Ha hozzá vagy szokva az erős ingerekhez, amelyek elvonják a figyelmet saját magadról akkor ez az érzés a kezdetekben még rossz is lehet. Azonban pont az a cél, hogy egy olyan állapotot teremts, amikor semmi másra nem figyelsz, csak magadra.

Milyen edzésmódszert válassz?

Alacsony intenzitásút. A fizikai erőkifejtés mértéke nem vonja el a figyelmet a „befele fordulás” lehetőségétől. Nem arra figyelsz, hogy túléld az edzést. A legjobb egy monoton, repetitív mozgást választani, ahol az edzéshatás aerob. Az aerob ingerek – kb. 100-130-as pulzus – segítenek oxidálni a stressz alatt felszaporodott u.n. stressz hormonokat, és szabad gyököket.

A másik szempont – ami az alacsony intenzitású folyamatos munkavégzést támogatja – az a hosszú ideig történő fenntarthatóság. Ez a fizikális-mentális tréning, akkor hatékony, ha legalább 20 – 30 percig folyamatosan végzed. A legjobb olyan mozgásformát választani, amit akár 40-60 percen keresztül fenn tudsz tartani egyenletes tempó mellett.

Melyek ezek?

  • séta, gyaloglás
  • kocogás, futás
  • kerékpározás
  • airbike, evezőpad

Fontos szempont a ciklikus, repetitív jelleg. Ugyanazt az egyszerű mozgássort ismételd, minél hosszabb ideig. Ezáltal generálsz egy olyan monoton hatást, ami pontosan az ellenkezője a mindennapi környezetünknek. Ezt felfoghatjuk egyfajta lelki regenerációnak.

Ha kellően ingerszegény a környezet, mit fogsz tapasztalni?

Egyrészt a gondolatok és a problémák, mint kicsi videó klipek megjelennek a fejedben. Ez nem baj! Sőt, kifejezetten ez a cél! Figyelj ezekre a videókra! Hagyd őket lepörögni! Pár perc eltelte után egyre kevesebb ilyen film indul el a fejedben. Ehhez persze az kell, hogy ne másra figyelj, hanem magadra!

Általában néhány ilyen edzés segít egy „nagytakarítást végezni a fejben”. Segít megszabadulni azoktól a gondoktól, amelyek nyomasztanak. „Mellékhatásként” még javítod a kondíciód is, ami szintén egy hosszú távú stratégia része. Ugyanis a jobb aerob kondícióval rendelkező emberek, – a fent felsorolt okok miatt – jobban tolerálják a környezetük által generált negatív hatásokat, mint akiknek gyengébbek az állóképességi funkcióik.

Ehhez azonban el kell magad izolálnod edzés közben mindentől, és teremtened kell egy olyan környezetet, ahol lehetőséged van a belső elmélyülésre. Sokan nem kedvelik ezt a módszert. Azok, akik egy „erős pörgésben” élik a mindennapjaikat, számukra egy ilyen edzés elkezdése egy feszítő, nyugtalanító érzetet kelt.

Őszintén? Pont ez a cél! Megkeresni azt az idősávot, amikor időt adsz magadnak arra, hogy együtt maradj a problémáiddal. Egy jó kis aerob edzés, pedig elvégzi helyetted azt a munkát, ami a lelki egyensúly újrahangolásához szükséges.

Vélemény, hozzászólás?